David Popovici a câștigat, sâmbătă seară, medalia de aur în proba de 100 de metri liber la Trofeul Settecolli, competiție desfășurată la Roma. După câștigarea acestei probe, David Popovici a avut un discurs care ne arată ce înseamnă mentalitatea de mare campion și a explicat că obiectivul său este să bată recordul mondial la 100 de metri liber, iar provocarea o ia doar ca pe ”când”, nu ca pe un ”dacă”.
David Popovici: Mă gândesc serios să bat recordul mondial la 100 de metri
„A fost o cursă bună, un timp de care sunt mulțumit, și mă intrigă, mă face să fiu curios de ce sunt în stare în niște condiții când sunt odihnit și pregătit ultraspecific spre European.
Sper să mai fie multe recorduri mondiale bătute în bazinul ăsta și în viitorul apropiat. Mă gândesc serios să bat recordul mondial la 100 de metri, poate la Paris, nu știu, poate în ianuarie, în septembrie, când o fi. O văd ca pe un când, nu ca pe un dacă.
E prima competiție internațională după Mondialele de anul trecut, am început foarte bine, mai am și proba de 200 de metri liber mâine. Recordul competiției era tot al meu, sincer, nu? Ah, nu, fir-ar, lasă că l-am luat acum. Nici nu mai știu pentru mâine cât e recordul. Nu contează foarte mult timpul, contează să fiu mai bun decât varianta mea de ieri.
E clar o competiție unde toți am venit în miezul antrenamentelor și știm la ce să ne așteptăm. Sunt printre antrenamente de Europene și mi-am depășit așteptările.
200 de metri liber e o probă mai complexă, mai alambicată decât suta, mai strategică, mai obositoare, dar mai ușor de calificat dimineața. Mâine îmi permit dimineața să înot mai încet și să mă calific și apoi seara să dau tot ce am mai bun. Dacă o să câștig, bine, dacă o să iau locul 25… bine, nu o să se întâmple, dar va fi la fel de bine.
La finalul zilei îmi iubesc meseria, sunt foarte privilegiat în felul ăsta să-mi câștig pâinea și să fiu obosit, în sine, de la faptul că oamenii strigă după mine să le dau autografe. Cu toată căldura asta, tot e mai frumos să înot în aer liber, îmi place”, a spus David Popovici.
David Popovici a câștigat aurul la Roma
David Popovici a câștigat, sâmbătă seară, medalia de aur în proba de 100 de metri liber la Trofeul Settecolli, competiție desfășurată la Roma.
David Popovici, sportiv legitimat la Dinamo București, s-a impus cu timpul de 47,26 secunde, rezultat care reprezintă un nou record al competiției.
Pe locul al doilea s-a clasat brazilianul Guilherme Santos Caribe, cu 47,88 secunde, iar podiumul a fost completat de maghiarul Kristof Milak, cronometrat în 47,89 secunde.
Pe locurile următoare au terminat croatul Jere Hribar – 48,06, italianul Carlos D’Ambrosio – 48,18, italianul Lorenzo Ballarati – 48,64, italianul Manuel Frigo – 48,76 și britanicul Jack McMillan – 48,93.
Cel mai bun timp al carierei lui David Popovici în proba de 100 de metri liber este 46,51 secunde, stabilit la Campionatele Mondiale de la Singapore, pe 31 iulie 2025.
David Popovici va reveni duminică în bazinul de la Roma, unde este înscris în proba de 200 de metri liber. Sportivul român va concura dimineață în calificări, iar finala este programată seara.
