Jurnalu Blog Ultima Ora Orientul Mijlociu ‘fierbe’ din nou: Iranul sfidează SUA și revendică controlul asupra Strâmtorii Ormuz
Ultima Ora

Orientul Mijlociu ‘fierbe’ din nou: Iranul sfidează SUA și revendică controlul asupra Strâmtorii Ormuz

Orientul Mijlociu ‘fierbe’ din nou: Iranul sfidează SUA și revendică controlul asupra Strâmtorii Ormuz

Teheranul și-a reafirmat vineri dreptul de a controla navigația prin Strâmtoarea Ormuz și a avertizat statele din Golf să nu se alăture Statelor Unite, la o zi după ce un atac asupra unei nave în apropiere de Oman a evidențiat fragilitatea unui acord preliminar pentru încheierea războiului dintre Iran și Israel, potrivit Reuters.

Iranul a reacționat la ceea ce a numit o declarație comună „intervenționistă, iresponsabilă și provocatoare” a Statelor Unite și a șase state din Golf, care a respins afirmația Teheranului că ar avea dreptul să impună taxe navelor care tranzitează strâmtoarea.

Teheranul avertizează că siguranța navigației prin Ormuz depinde de rolul Iranului

„Trecerea în siguranță prin Strâmtoarea Ormuz nu poate fi garantată în baza unor aranjamente ambigue, a unor rute alternative sau a unor decizii care nu țin cont de rolul Iranului ca stat de coastă”, a declarat adjunctul ministrului iranian de externe, Kazem Gharibabadi.

Pentru a sublinia riscurile privind transporturile maritime, televiziunea de stat iraniană a anunțat că trei petroliere străine care încercau ceea ce a numit o „tranzitare neautorizată” a strâmtorii au fost întoarse din drum după un avertisment transmis de Gardienii Revoluției Islamice. Nu au fost oferite alte detalii.

Un oficial american a declarat că Washingtonul analizează informațiile și a precizat că președintele Donald Trump a transmis clar că Iranul nu poate împiedica libera circulație prin Strâmtoarea Ormuz.

Prețul petrolului scade

Prețurile petrolului au scăzut vineri cu peste 3%, fiind pe cale să înregistreze pierderi săptămânale importante, în ciuda interpretărilor contradictorii privind acordul interimar dintre Iran și Statele Unite și a încetinirii traficului prin strâmtoare.

Prin Strâmtoarea Ormuz trece în mod obișnuit aproximativ o cincime din livrările globale de petrol și gaze naturale lichefiate.

Saudi Aramco a reluat vineri încărcările de țiței la terminalul Ras Tanura din Golf, cel mai mare port petrolier din lume, după o oprire de aproape patru luni, potrivit datelor privind transporturile maritime.

SUA cer „navigație liberă și necondiționată”

Secretarul american de stat Marco Rubio, aflat într-un turneu în Golf pentru a reasigura aliații regionali cu privire la acordul interimar, a declarat joi că, dacă Iranul va amenința sau va bloca navele din strâmtoare, „va exista o problemă”.

Într-o declarație comună, Rubio și Consiliul de Cooperare al Golfului au cerut „navigație liberă, necondiționată și fără restricții” prin Strâmtoarea Ormuz, fără taxe sau „încercări de exercitare a controlului”.

Aceștia au susținut că o pace durabilă trebuie să abordeze problema rachetelor balistice iraniene, a dronelor și a sprijinului acordat grupărilor aliate.

Iranul acuză prezența militară americană și avertizează aliații Washingtonului

Ministerul iranian de Externe a răspuns vineri afirmând că prezența militară americană în Golf reprezintă sursa insecurității și diviziunilor regionale.

Teheranul a susținut că strâmtoarea ar trebui administrată de Iran și Oman, în conformitate cu termenii acordului interimar.

„Avertizăm împotriva continuării politicilor ostile și intervenționiste în regiune”, a transmis ministerul iranian.

Iranul a preluat controlul efectiv asupra căii maritime după atacurile americano-israeliene asupra Iranului din 28 februarie, care au declanșat războiul, perturbând fluxurile de petrol și afectând piețele energetice globale.

Ulterior, Iranul a atacat Israelul și statele din Golf care găzduiesc baze americane, iar gruparea Hezbollah, aliată Teheranului, a lansat atacuri asupra Israelului din Liban.

Ali Akbar Velayati, consilier al liderului suprem iranian, a transmis un avertisment aliaților arabi ai Washingtonului.

„Stabilitatea statelor arabe din Golful Persic datorează mult gestionării de către Iran a Strâmtorii Ormuz… supraviețuirea lor strategică depinde de toleranța Teheranului”, a scris acesta.

O navă comercială a fost lovită în apropiere de Oman

Compania taiwaneză Evergreen Marine a anunțat vineri că nava sa sub pavilion Singapore, Ever Lovely, a fost lovită joi în apropiere de Oman de un „obiect necunoscut”, în timp ce se afla pe o rută recomandată de agenția maritimă britanică UKMTO.

Nimeni nu a fost rănit, iar nava și-a continuat călătoria în afara strâmtorii.

Doi oficiali americani au declarat pentru Reuters că Iranul a tras asupra navei.

Autoritatea iraniană pentru Strâmtoarea Golfului Persic a transmis că tranzitarea unor rute neautorizate va fi responsabilitatea proprietarului, operatorului și comandantului navei.

Președintele Coreei de Sud, Lee Jae Myung, a declarat vineri că trei nave sud-coreene vor părăsi strâmtoarea în weekend, după ce Ministerul Transporturilor a anunțat că alte opt nave sud-coreene au ieșit deja din zonă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Exit mobile version