Tensiunile din Partidul Național Liberal se amplifică după respingerea în Parlament a Guvernului propus de Adrian Veștea, iar conducerea formațiunii transmite un mesaj fără echivoc către membrii care au susținut proiectul politic contestat de partid. În contextul în care Congresul Extraordinar al PNL a stabilit reguli stricte privind colaborarea cu PSD și a cerut retragerea unor lideri importanți, secretarul general Robert Sighiartău anunță că urmează decizii cu impact major în interiorul formațiunii și sugerează că cei vizați ar trebui să facă un pas în spate înainte de aplicarea unor sancțiuni.
Sighiartău: Cei care au susținut Guvernul Veștea au trădat încrederea alegătorilor
PNL nu îi mai doreşte pe cei care au trădat încrederea alegătorilor şi au susţinut sau au făcut parte din Guvernul propus de Adrian Veştea, iar în următoarele zile vor fi luate “toate deciziile care se cuvin”, dar, până atunci, ar fi “onorabil” să-şi dea demisia, a declarat secretarul general al PNL Robert Sighiartău.
“Foştii mei colegi care astăzi au fost în Parlament şi i-a văzut o ţară întreagă, nu mai pot să dea ochii cu alegătorii liberali. Partidul Naţional Liberal nu îi mai doreşte pe aceşti oameni care au trădat încrederea alegătorilor”, a afirmat Sighiartău, în Parlament după respingerea învestirii Guvernului Veştea, întrebat ce va face PNL cu cei cinci liberali care nu au respectat ultimatumul dat la Congres şi cei care au făcut parte din Guvern.
Liberalii pregătesc decizii în zilele următoare
El a adăugat că “în următoarele zile” vor fi luate “toate deciziile care se cuvin”. “Dar până atunci cred că onorabil pentru ei ar fi să vedem nişte demisii”, a adăugat Sighiartău, citat de Agerpres.
Congresul Extraordinar al PNL a adoptat, duminică, două rezoluţii – una prevede că participarea membrilor partidului la construcţia unui Guvern cu PSD va genera excluderea lor, iar cealaltă se referă la solicitarea privind demisia din PNL a lui Adrian Veştea, Lucian Bode, Rareş Bogdan, Hubert Thuma şi Alinei Gorghiu.
