O maşină a intrat miercuri seară într-un grup de suporteri care sărbătoreau în staţiunea mexicană Cabo San Lucas victoria Mexicului în faţa Cehiei în ultimul meci din faza grupelor la Cupa Mondială, rănind cel puţin 17 persoane, relatează agenţiile Reuters şi DPA.
A intrat direct în mulțime
„Conform informaţiilor preliminare, vehiculul a fost înconjurat de un grup de persoane şi, din motive care urmează a fi stabilite de către autorităţile competente, a pătruns în mulţime, rănind mai multe persoane”, afirmă primăria localităţii.
🚨‼️MASIVO DURANTE FESTEJOS DEL PASE DE VICTORIA DE LA SELECCIÓN MEXICANA‼️🚗💥⚠️
🟡 Aparentemente, se reportan al menos 20 lesionados luego que un vehículo arrollara a varias personas que festejaban el triunfo de la Selección Mexicana sobre #Chequia, en calles de #CaboSanLucas,… pic.twitter.com/BtfNLFcWLX
— Qué Poca Madre (@QuePocaMadre_Mx) June 25, 2026
Un responsabil local spune că şoferul ar fi accelerat în faţa unui grup de persoane aflate pe şosea. Răniţii au fost transportaţi la diferite spitale.

Şoferul a fost apoi arestat tot în oraşul Cabo San Lucas, o staţiune turistică situată în extremitatea sudică a peninsulei mexicane Baja, potrivit Agerpres.
